Munkáltatói jogkör gyakorlásának átruházása hogyan lehetséges?

A munkáltatói jogkör gyakorlója a munkáltató által meghatározott természetes személy, testület vagy szerv lehet. A munkáltató ezen belül szabadon megoszthatja, illetve átruházhatja a munkáltatói jogkör egészét vagy egy részét.

A munkáltatói jogkör gyakorlása magában foglalja a munkaviszony létesítésének, módosításának, megszüntetésének jogát, a munkaidő beosztásának, a szabadság kiadásának a jogát is.

A munkáltatói jogkör gyakorlásának szabályait rendezhetjük utasításban vagy szabályzatban, azonban nagyon fontos, hogy mindezekről az érintett munkavállalókat tájékoztatni kell. Ezek azért nagyon fontosak, mert ha a munkáltatói jogkört nem az arra jogosult gyakorolja, akkor eljárása érvénytelen.

A fentiek értelmében tehát lehetőség van arra, hogy meghatározott munkakört betöltő munkavállalók esetében egy meghatározott személy (pl. cégvezető) gyakorolja a munkáltatói jogokat, míg más munkavállalói kör felett más személy, pl. az ügyvezető.

Arra is van lehetőség, hogy pl. a munkaviszony létesítésének, módosításának, megszüntetésének a jogát pl. az ügyvezető gyakorolja, de a munkaidő beosztásának, szabadság kiadásának a jogát pl. a cégvezető, vagy a HR-es munkavállaló.

Ha a munkáltató a munkáltatói jogkörét nem szeretné általános jelleggel átruházni vagy megosztani, arra is van lehetőség, hogy eseti jelleggel meghatalmazást adjon egy adott személynek. Ilyenkor a meghatalmazásban meg kell határozni, hogy pontosan mikortól meddig és milyen intézkedésre (pl. munkaviszony létesítésére, megszüntetésére) terjed ki a képviseleti jog.

Munkajogi kérdésekben forduljon irodánkhoz.

Munkáltatói jogkör gyakorlásának átruházása hogyan lehetséges?